Топрак Разгратлиоглу стана шампион на Светското првенство Супербајк за сезоната 2021

Tурскиот мотоциклист Топрак Разгатлиоглу стана шампион на Светското првенство Супербајк 2021 за сезоната 2021 на трката што се возеше на Меѓународната писта Мандалика во Индонезија

1736473
Топрак Разгратлиоглу стана шампион на Светското првенство Супербајк за сезоната 2021
Toprak Razgatlıoğlu1.jpg

Турскиот мотоциклист Топрак Разгратлиоглу стана шампион на Светското првенство Супербајк за сезоната 2021.

Разгратлиоглу кој првата трка од последниот дел на сезоната ја заврши на второ место премина во историјата како прв турски мотоциклист кој стана шампион во оваа категорија.

Првата трка на првенството што се одржа на Меѓународната писта Мандалика во Индонезија која вчера не можеше да се одржи поради силниот дожд, се одржа денеска во 06:15 часот по турско време.

Турскиот национален мотоциклист Топрак Разгратлиоглу кој трката којашто беше возена во 20 круга ја започна од пол позиција, на 18 круга до крајот на трката за прв пат го зазеде првото место.

Потоа Разгратлиоглу повремено го изгуби првото место пред неговите ривали, но на 12 круга до крајот повторно го зазеде првото место.    

Но потоа во последните 7 круга спортистот на Ред Бул Топрак Разгратлиоглу отпадна на третото место. На последните 5 и 4 круга Разгратлиоглу беше на третото место, а во последните два круга повторно го зазеде второто место.

Турскиот мотоциклист Топрак Разгратлиоглу кој последниот круг со тимот на „Pata Yamaha with Brixx WorldSBK“ го започна на второто место, на првата трка во Индонезија карираното црно-бело знаме го помина на второто место и успеа да стане светски шампион.

Министерот за младина и спорт Мхмет Мухаррем Касапоглу на својот профил преку социјалната медија му честита на Топрак Разгратлиоглу за освената шампионска титула на Светското првенство Супербајк за сезоната 2021.

 Слични вести