Анадолу Ефес го совлада грчкиот тим Олимпијакос со 19 кошеви разлика и резултат од 88-69

Последната четвртина, Анадолу Ефес ја почна без да даде шанса за кош на противникот, додека со кошевите на Симон, Бобоа и Мичиќ во првите 5 минути од четвртината,  предноста во 35-та минута ја зголемија на 77-66

1735712
Анадолу Ефес го совлада грчкиот тим Олимпијакос со 19 кошеви разлика и резултат од 88-69

Нашиот претставник Анадолу Ефес во 10-та недела од Лигата на Европа на домашен терен го совлада грчкиот тим Олимпијакос со 19 разлика и резултат од  88-69.

Бобоа, кој постигна 29 кошеви за Анадолу Ефес, стана најдобар стрелец на натпреварот.

Сино-белите првата четвртина ја завршија со пораз од 25-23.

Гостинската екипа беше страната која добро ја започна втората четвртина.

И покрај тоа што Анадолу Ефес поведе со тројките на Бобоа во низата од 15 минута, во соблекувалната заминаа со резултат 44-44.

Анадолу Ефес, второто полувреме го почна со кошевите на Моерман и во последниот период влезе со водство од 68-66.

Последната четвртина, Анадолу Ефес ја почна без да даде шанса за кош на противникот, додека со кошевите на Симон, Бобоа и Мичиќ во првите 5 минути од четвртината,  двоцифрената предност во 35-та минута ја зголемија на 77-66.

Нашиот претставник, кој ја задржа надмоќта во преостанатиот дел од натпреварот, на противникот му дозволи да постигне само 3 коша во овој период и теренот го напушти со резултат од 88-69.

По овој резултат, Ефес ја постигна 4-та победа во лигата, додека Олимпијакос го претрпе четвртиот пораз.Слични вести