Финецот Валтери Ботас, победник на Гран прито во Турција

ГП на Формула 1 во Турција се одржа на влажно тло во дождливото време.

1717919
Финецот Валтери Ботас, победник на Гран прито во Турција

Финецот Валтери Ботас, победник на Гран прито во Турција

Гран прито (ГП) на Формула 1 во Турција, ги остави без здив милионите луѓе што го очекуваа со големо нетрпение.

Валтери Ботас, возачот на тимот на Мерцедес АМГ Петронас, кој трката во Истанбул парк ја започна во првиот џеб, беше победник на трката.

Второто место го освои Макс Верстапен, возач на Ред Бул Рејсинг, додека трет беше Серџио Перез од Ред Бул Рејсинг.

Со овој резултат, Макс Верстапен се искачи на врвот на генералниот пласман.

ГП на Формула 1 во Турција се одржа на влажно тло во дождливото време.

Валтери Ботас, кој победи на 16 -та трка сезонава во текот на 58 круга, го привлече вниманието на тешкотијата на патеката и рече: „Ова беше една од најдобрите трки што сум ги направил“.

Вториот Макс Верстапен, со шест поени разлика пред шест фази, го презеде водството на шампионатот од Хамилтон.Слични вести