Денес, Турската фудбалска репрезентација ќе биде домаќин на репрезентацијата на Норвешка

Натпреварот, кој ќе започне во 21.45 часот по средноевропско време, ќе се емитува директно на ТРТ 1

1716703
Денес, Турската фудбалска репрезентација ќе биде домаќин на репрезентацијата на Норвешка

Денес, Турската фудбалска репрезентација, на седмиот натпревар од Европската квалификациска група Г на Светското првенство 2022 на ФИФА, ќе биде домаќин на Норвешка.

Натпреварот, кој ќе започне во 21.45 часот по средноевропско време, ќе се емитува директно на ТРТ 1.

Натпреварот, кој ќе биде прв натпревар на репрезентацијата под раководство на Стефан Кунц, ќе се одигра на стадионот Улќер.

Главен судија на натпреварот е Феликс Брих од Германската фудбалска федерација.

Во групата Г, Холандија е во водство со 13 бодови, додека Норвешка со исти бодови е на второто место со предност.

Турција е на третото место со 11 бодови.

Имајќи само 1 победа во последните 4 натпревари во групата, турската фудбалска репрезентација сака да ги продолжи своите шанси извојувајќи победа над Норвешка.

Поради црвени картони, на овој натпревар нема да можат да играат репрезентативците Чаглар Сојунџу, Озан Кабак и Оркун Ќокчу.

Истиот ден, во групата ќе се играат Гибралтар-Црна Гора и Летонија-Холандија.Слични вести