Џоковиќ се повлекува од турнирот во Индијан Велс

Новак Џоковиќ, титулата за најуспешен тенисер на Индијан Велс со 5 шампионски титули, ја дели со Швајцарецот Роџер Федерер

1712851
Џоковиќ се повлекува од турнирот во Индијан Велс

 

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ кој важи за светски рекет број 1 во сингл категоријата за мажи, истакна дека се повлекува од турнирот во Индијан Велс.

Додека уживаше во шампионските титули што ги освои на Австралија Опен, Француски Опен и Вимблдон, еден од гренд слем турнирите оваа сезона, Џоковиќ, кој загуби во финалето на УС Опен, нема да учествува на турнирот што ќе започне на 4 октомври во Калифорнија, САД.

34 годишниот Џоковиќ на крајот од натпреварот по поразот од Русинот Даниел Медведев во финалето на УС Опен рече дека се уште не одлучил дали оваа сезона ќе се појави на друг турнир.

Новак Џоковиќ, титулата за најуспешен тенисер на Индијан Велс со 5 шампионски титули, ја дели со Швајцарецот Роџер Федерер.Слични вести