Турција на ЕП во одбојка за мажи 2021 ја победи Северна Македонија со 3:0

Турската машка одбојкарска репрезентација на третиот одигран натпревар на Европското првенство 2021 ја победи Северна Македонија со резултта од 3:0 во сетови и со серија од три победи го загарантира излезот од својата квалификациона група

1702841
Турција на ЕП во одбојка за мажи 2021 ја победи Северна Македонија со 3:0

Продолжува воодушевувањето на Европското првенство во одбојка за мажи ЦЕВ 2021 коешто се одржува во Финска.

Турската машка одбојкарска репрезентација на третиот одигран натпревар на Европското првенство 2021 ја победи Северна Македонија со резултта од 3:0 во сетови и со серија од три победи го загарантира излезот од својата квалификациона група.

Турските одбојкари „Ефињата-јунаците на мрежата“ кои третиот натпревар во Групата „Ц“ го одиграа против Северна Македонија извојуваа победа од 3:0 во сетови и постигнаа серија од три победи.

Турската одбојкарска репрезентација на првиот одигран натпревар ја победи Русија, второпласираната земја на олимпијадите, со резултат од 3:1 во сетови со што добро го започна првенството.

Во вториот натпревар пак ја победи Шпанија со резултат од 3:1 во сетови и постигна серија од два победи.

Со извојуваната победа и над Северна Македонија со 3:0 во сетови Турција постигна серија од три победи.

Северна Македонија пак, на првиот натпревар изгуби од домаќинот Финска со 3:1, а во вториот натпревар од Холандија со 3:0.

 Слични вести