Турските одбојкарки ја победија Финска со 3-0

„Султанките на мрежата“ за лидерската позиција во групата, на денешниот 5-ти и последен натпревар ќе играат против репрезентацијата на Холандија

1696096
Турските одбојкарки ја победија Финска со 3-0

 

Турската женска одбојкарска репрезентација, на четвртиот натпревар од групата Д на Европското првенство 2021 година, ја совлада Финска со 3:0.

Мечот одигран во БТ Арена во Калошвар (Клуж-Напока), Романија започна со ефективни блокади и првиот сет го помина со 25-19.

Поминувајќи го вториот сет со удобен резултат 25-12, репрезентацијата го освои и третиот сет со 25-15 и успеа да постигне 4 победи на 4 натпревари во борбата за пласман во групата.

„Султанките на мрежата“ за лидерската позиција во групата, на денешниот 5-ти и последен натпревар во организацијата што заеднички ја организираат Србија, Романија, Хрватска и Бугарија, утре ќе играат против репрезентацијата на Холандија.Слични вести