Турција во полуфиналето на олимписките квалификации на ФИБА ќе игра против Грција

Турската машка кошаркарска репрезентација во полуфиналето на олимписките квалификации на ФИБА ќе игра против Грција

1668679
Турција во полуфиналето на олимписките квалификации на ФИБА ќе игра против Грција

Турската машка кошаркарска репрезентација во полуфиналето на олимписките квалификации на ФИБА на 4 јули ќе игра против Грција.

Турција која групните натпревари во својата Група „Б“ со две извојувани победи на две одиграни натпревари ги заврши на лидерската позиција во полуфиналето ќе игра против Грција која на вториот натпревар ја победи Кина со резултат од 105:80 со што го освои второто место во својата Група  „Б“.

Натпреварот помеѓу Турција и Грција ќе се одигра на 4 јули во недела во 02:35 часот по турско време. 

Репрезентацијата која ќе победи на овој натпревар ќе се пласира во финалето што ќе се одигра на 5 јули во понеделник во 02:05 часот по турско време.

Турската машка кошаркарска репрезентација на првиот натпревар во својата Група „Б“ победи против Уругвај со резултат од 95:8, а во вториот натпревар ја победи Чешка со 87:70 и се пласира во полуфиналето.

 Слични вести