Турската кошаркарска репрезентација со две победи на два одиграни натпревари на турнирот во Канада

Турската машка кошаркарска репрезентација на турнирот што се одржува во Канада за олимписките квалификации на ФИБА, по победата над Уругвај (95:86) ја победи и Чешка (87:70) со што на два одиграни натпревари извојува две победи

1667826
Турската кошаркарска репрезентација со две победи на два одиграни натпревари на турнирот во Канада

Турската машка кошаркарска репрезентација на вториот одигран натпревар во Групата „Б“ на турнирот што се одржува во Канада за олимписките квалификации на ФИБА, извојува победа над Чешка со резултат од 87:70.

Со овој резултат, Турција на два одиграни натпревари извојува две победи со што групните мечеви ги заврши на лидерската позиција и се пласира во полуфиналето на турнирот.

Турската машка кошаркарска репрезентација на 3 јули во сабота, во полуфиналето ќе игра против репрезентацијата која го освои второто место во Групата „А“.

Турските кошаркари првиот натпревар го одигра против Уругвај и извојува победа со резултат од 95:86.Слични вести