Шахинбеј Беледијеспор стана шампион во Лигата на шампионите за фудбалери со ампутирани екстремитети

Турската екипа Шахинбеј Беледијеспор во финалето во Лигата на шампионите за фудбалери со ампутирани екстремитети ја победи полската екипа Легија Варшава со резултат од 3:1 и го освои купот

1644401
Шахинбеј Беледијеспор стана шампион во Лигата на шампионите за фудбалери со ампутирани екстремитети

Во финалето на Лигата на шампионите на Европската фудбалска федерација за лица со ампутирани екстремитети што се одигра во градот Газиантеп, турската екипа Шахинбеј Беледијеспор ја победи полската екипа Легија Варшава со резултат од 3:1 и го освои купот.

На последните два дена од организацијата во Спортскиот комплекс „Аккент“ беа одиграни два натпревари.

На последниот натпревар на првенството во финалето играа турската екипа Шахинбеј Беледијеспор и полската екипа Легија Варшава.

Во 6-тата минута од мечот полската екипа со голот на Бартош Еастовски премина во водство од 1:0, а веднаш потоа во 13-тата минута Шахинбеј Беледијеспор со голот на Фатих Шентурк го изедначи резултатот на 1:1.

Потоа во 19-тата минута претставникот од Газиантеп со голот на Кудрат Кудојктулов премина во водство од 2:1 со што заврши првото полувреме.

Потоа во одигрувањето на продолжетоците во 50+2-рата минута повторно стапи на сцена Фатих Шентурк кој го постигна својот втор гол и натпреварот заврши со резултат од 3:1.

На тој начин турската екипа Шахинбеј Беледијеспор од Газиантеп го освои пехарот и стана шампион во Лигата на шампионите на Европската фудбалска федерација за лица со ампутирани екстремитети.

За третото место на првенството играа азербејџанската екипа Карабах и италијанската екипа Виченца Калцио.

Притоа Виченца Калцио го победи својот противник Карабах со резултат од 1:0 и го освои третото место.

 Слични вести