Турската машка карате репрезентација во ката стана европски шампион

Турските каратисти во финалето играа против шпанските каратисти и со извојуваната победа над своите противници освојувајќи го првото место се закитија со златниот медал во екипна конкуренција и станаа европски шампион

1644160
Турската машка карате репрезентација во ката стана европски шампион

Турската машка карате репрезентација во ката на 55. Европско првенство во карате коешто продолжува во градот Пореч во Хрватска, освои златен медал во екипна конкуренција и стана европски шампион.

На петтиот ден на првенството турската машка карате репрезентација во ката составена од Али Софуоглу, Емре Вефа Ѓокташ и Енес Оздемир излезе на татами.

Турските каратисти во финалето играа против шпанските каратисти и со извојуваната победа над своите противници освојувајќи го првото место се закитија со златниот медал во екипна конкуренција и станаа европски шампион.

 Слични вести