Фенербахче Ознур Кабло на Фајнел-форот во Евролигата за жени го освои третото место

Фенербахче Ознур Кабло во Фајнел-форот на Евролигата за жени на ФИБА го победи унгарски Сопрон Баскет со резултат од 64:58 и го освои третото место

1623563
Фенербахче Ознур Кабло на Фајнел-форот во Евролигата за жени го освои третото место

Турскиот претставник во Фајнел-форот (Четворното финале) на Евролигата за жени на ФИБА што се одигра во Истанбул Фенербахче Ознур Кабло на одиграниот меч против унгарски Сопрон Баскет извојува победа со резултат од 64:58 и го освои третото место на турнирот.

На мечот за третото место на Фајнел-форот на Евролигата за жени на ФИБА (Euroleague Women Final Four) играа Фенербахче Ознур Кабло и Сопрон Баскет. 

Турската екипа натпреварот го започна со ефикасна игра и првата четвртина ја заврши со водство од 22:9.

Жолто-лилјаковата екипа и на крајот на втората четвртина отиде во соблекувалната со водство од 36:31.

Во третата четвртина Сопрон Баскет на 1 секунда пред крајот со поените на Крајишник од слободни фрлања разликата ја сведе на еден кош и Фенербахче во последната четврта четвртина влезе со предност од 1 кош 47:46.

Во последната четвртина Фенербахче Ознур Кабло ја продолжи својата доминација во играта и извојува победа со резултат од 64:58. 

Со оваа победа Фенербахче Ознур Кабло го освои третото место во Фајнел-форот во Евролигата за жени на ФИБА.

 Слични вести