Mашката кошаркарска репрезентација ја победи Хрватска со 84-78

Турската репрезентација ја освои втората победа по ред во организацијата, што се одржа по затворен редослед поради новиот вид епидемија на коронавирус

1588848
Mашката кошаркарска репрезентација ја победи Хрватска со 84-78

 

Турската машка кошаркарска репрезентација на 6-от и последен натпревар од квалификациската група Д на ФИБА 2022 за Европско првенство ја победи Хрватска со 84-78.

Репрезентацијата, која претходно го гарантираше правото да оди на Европското првенство, борбата во групата ја заврши со 3 победи. Лидерот Хрватска загуби по втор пат.

Турската репрезентација ја освои втората победа по ред во организацијата, што се одржа по затворен редослед поради новиот вид епидемија на коронавирус, а чиј домаќин беше Истанбул. Репрезентацијата, која по трет пат се пласираше на квалификациите, групата Д ја заврши на третото место.

Хрватска со извојувањето победа на првите четири натпревари иако го гарантираше правото на лидерот на групата, по поразот од Холандија, беше поразена и од Турција.

Како што Турција и Хрватска, кои се пласираа на Европското првенство, така и Холандија по последниот натпревар, го освои второто место во групата Д. Шведска се најде на последното место во групата.Слични вести