Турските боксерки на 10. Куп на нации во бокс за жени во Сомбор, Србија освоија вкупно 5 медали

Турските боксерки на 10. Куп на нации во бокс за жени што се одржа во градот Сомбор, во Србија освои вкупно 5 медали од кои 2 златни, 2 сребрени и 1 бронзен

1565126
Турските боксерки на 10. Куп на нации во бокс за жени во Сомбор, Србија освоија вкупно 5 медали

Олимписката женска боксерска репрезентација на 10. Куп на нации во бокс за жени што се одржа во градот Сомбор, во Србија освои вкупно 5 медали од кои 2 златни, 2 сребрени и 1 бронзен.

Турската боксерка Шеннур Демир која вчера се се појави на рингот во финалниот меч во категоријата до 75 килограми ја победи својата белоруска противничка Викторија Кебикава и се закити со златен медал.

Една друга турска боксерка Ајџан Ѓулдаги која се појави на рингот во категоријата до 57 килограми во финалето изгуби од својата казачка противничка Владислава Кукхта и освои сребрен медал.

Турската боксерка во категоријата до 60 килограми Есра Озјол пак, освои бронзен медал.

На одиграните финални мечеви завчера  турските боксерки Бусеназ Сурменели во категоријата до 69 килограми освои златен медал, а Бусе Наз Чакироглу во категоријата до 51 килограм освои сребрен медал.Слични вести