Турската репрезентативка во борење Бусе Тосун го освои второто место во светот

Бусе Тосун, која загуби со резултат од 5-2 од својот противник, стана втора во светот.

1546803
Турската репрезентативка во борење Бусе Тосун го освои второто место во светот

 

Националната репрезентативка во борење Бусе Тосун го освои второто место во светот.

Бусе Тосун беше поразена на натпреварот со бугарската ривалка Јанева во категоријата до 72 килограми на Светското првенство во Србија и го освои сребрениот медал.

На шампионатот одржан во Белград, Бусе Тосун во категоријата до 72 килограми, на натпреварот за златен медал, на рингот се соочи со Бугарката Јулијана Василева Јанева.

Бусе Тосун, која загуби со резултат од 5-2 од својот противник, стана втора во светот.

Бусе Тосун претходно ги победи Прет Каур Гуршаран од Индија, Евгенија Захарченко од Русија и Ала Белинска од Украина, со што своето име го забележа во финалето на турнирот.Слични вести