Турција нерешно со Русија во гости 1:1 во Лигата на нациите на УЕФА

Турските фудбалери во второто полувреме на натпреварот играа подобро од домаќинот Русија, но не можеа да ги искористат шансите за гол и мораа да се задоволат со освојување на еден поен

1507082

Турција на третиот натпревар во Третата група од Лигата „Б“ во Лигата на нациите на УЕФА играше нерешено со Русија во гости со резултат од 1:1.

Турските репрезентативци во второто полувреме на натпреварот играа подобро од домаќинот Русија, но не можеа да ги искористат шансите за гол и мораа да се задоволат со освојување на еден поен.

Мечот се одигра на стадионот „ВТБ Арена“.

Головите на натпреварот пристигнаа од Миранчук во 28-та минута во име на Русија и од Кенан Караман во 62-та минута во име на Турција.

Страната која играше подобро и која ја успушти победата беше Турција.

Натпреварот заврши нерешено 1:1 и со овој постигнат резултат Русија бројот на своите поени го зголеми на 7, а Турција на 2 поени.

Турската фудбалска репрезентација својот четрвти натпреват во Третата група од Лигата „Б“ во Лигата на нациите на УЕФА на 14 октомври во среда вечер ќе игра против Србија.