Младите „Султанки на мрежата“ се пласираа во финалето на Европското првенство во одбојка до 17 години

Младите одбојкарки на Турција „Султанките на мрежата“ во полуфиналето на Европското првенство во одбојка под 17 години ја победија Србија со резултат од 3:1 во сетови и се пласираа во финалето

1505737
Младите „Султанки на мрежата“ се пласираа во финалето на Европското првенство во одбојка до 17 години

Младите одбојкарки на Турција „Султанките на мрежата“ се победувајќи ја Србија со резултат од 3:1 во сетови се пласираа во финалето на Европското првенство во одбојка до 17 години.

Турските одбојкарки во полуфиналето на првенството чиј домаќин е Црна Гора играа против Србија.

На натпреварот што се одигра во спортската сала "СВ Верде", младите турски одбојкарки ги победија своите противнички со 18:25, 25:21, 26:24 и 25:20 (3:1 во сетови).

Турската женска одбојкарска репрезентација за јуниорки победија на сите одиграни натпревари во Првата група со што се пласираа во полуфиналето кадешто играа против Србија и победувајќи ги и своите српски противнички без пораз се пласираа во финалето.

Турските одбојкарки во финалето за шампионсксата титула на првенството ќе играат со победникот од полуфиналниот натпревар помеѓу Русија и Италија.Слични вести