Финалето на Светскиот куп 2022 ќе се одигра на стадионот „Лусаил“

ФИФА соопшти дека финалниот натпревар на Светскиот куп 2022 чиј домаќин ќе биде Катар ќе се одигра на стадионот „Лусаил“ на 15 километри од Доха

1455721
Финалето на Светскиот куп 2022 ќе се одигра на стадионот „Лусаил“

Финалниот натпревар на Светскиот куп 2022 ФИФА чиј домаќин ќе биде Катар во периодот од 21 ноември до 18 декември 2022 година, ќе се одигра на стадионот „Лусаил“ со капацитет за 80 илјади гледачи.

Според објавеното соопштение од ФИФА, Светскиот куп 2022 ќе започне на 21 ноември на стадионот „Ал Бајт“ си капацитет за 60 илјади гледачи.

Во делот од групните натпревари дневно ќе се одиграат по 4 натпревари, додека финалето ќе се одигра на 18 декември на стадионот „Лусаил“ со капацитет за 80 илјади гледачи.Слични вести