Бајерн Минхен ја победи Борусија Дортмунд со 1-0

Бајерн Минхен со оваа победа разликата во бодови ја зголеми на 7 и на тој начин се приближи уште еден чекор повеќе до шампионската титула.

1424256

Екипата на Бајерн Минхен на натпреварот во Првата лига на Германија (Бундеслигата) во гости протиб Борусија Дортмнд извојува победа од 1-0.

Бајерн Минхен беше гостин на отворањето на 28-то коло на Бундеслигата на стадионот Сигнал Идуна на Бирусија Дортмунд.

Екипата од Баварија, со голот на Џошуа Кимиш во 43-та минута, првото полувреме го заврши со резултат од 1-0.

Во второто полувреме немаше голови, така што Бајерн Минхен извојува победа од 1-0.

Лидерот Бајерн Минхен со оваа победа бодовите ги зголеми на 64, додека Борусија Дортмунд со 57 бодови остана на второто место на табелата