Познати противниците на Турција на е-спорт турнирот Е-ЕВРО 2020

Турција на е-спорт турнирот Е-Евро 2020 ќе игра во Групата „Б“ со Данска, Србија и Италија

1409316
Познати противниците на Турција на е-спорт турнирот Е-ЕВРО 2020

Познати противниците на Турција на е-спорт турнирот Е-ЕВРО 2020.

Според објавеното соопштение од УЕФА, Турција ќе игра во Групата „Б“ со Данска, Србија и Италија.

Турската репрезентација претставена од Муџахит Севимли и Али Доган Барутчу, плеј-оф групата ја заврши на третото место и се здоби со билет за Е-ЕВРО 2020 година.

На првенството во кое ќе се натпреваруваат 16 репрезентации во 4 групи натпреварите ќе се одиграт на 23 и 24 мај и екипите кои ќе се пласираат на првите две места ќе се пласираат во четвртфиналето.

Со извлечените ждрепки се составени следните групи:

Група „А“: Шпанија, Босна и Херцеговина, Германија, Романија

Група „Б“: Данска, Турција, Србија, Италија

Група „В“:Црна Гора, Хрватска, Холандија, Луксембург

Група „Д“: Австрија, Грција, Франција, ИзраелСлични вести