Мохамед Салах покажува голем перформанс

Со голот на Салах што го постигна на натпреварот со Борнемаут го помина прагот од 20 постигнати голови во една сезона во три натпревари еден по друг

1374817
Мохамед Салах покажува голем перформанс

Од 2003–та година наваму Мохамед Салах оствари една новина во екипата на Ливерпул.

Египетската ѕвезда еднаш ја затресе мрежата на Борнемаут и со црвениот дрес трипати по ред на официјалните натпревари успеа да го достигне прагот од 20 голови.

Ливерпулската ѕвезда од египетско потекло Мохамед Салах привлекува големо внимание со високиот перформанс.

27 годишниот фудбалер во името на црвените по период од 17 години оствари една новина.

Со голот на Салах што го постигна на натпреварот со Борнемаут, екипата на Ливерпул премина во водство од 1-0, а исто така го помина прагот од 20 постигнати голови во една сезона во три натпревари еден по друг.

Претходно овој успех го имаше постигнато Мајкл Овен.

Во 2017 година египетската ѕвезда од екипата на Рим беше трансфериран во Ливерпул и во првата сезона излезе на 52 официјални натпревари на кои постигна 44 голови.

Мохамед Салах и минатата сезона беше еден од најзначајните играчи црвените и на 52 натпревари постигна 27 голови.

Исто како и египетската ѕвезда така и Садио Мане има голем удел на патот за шампионската титула.

Сенегалскиот играч оваа сезона излезе на 37 официјални натпревари и постигна 18 голови, 12 пати асистираше.

Најблизок противник на Ливерпул кој со 25 поени се наоѓа на врвот на табелата во деветтата недела на Премиер Лигата е екипата на Манчестер Сити.Слични вести