Галатасарај на 23-то место на списокот на најдобрите на Лигата на шампионите

Шпанскиот претставник Реал Мадрид се наоѓа на чело на списокот со освојување на челните места во низа различни категории

1329424
Галатасарај на 23-то место на списокот на најдобрите на Лигата на шампионите

Турскиот ФК Галатасарај се најде на 23-то место на списокот на најдобрите на Лигата на шампионите на УЕФА во периодот од 1955-2019, на чие чело се наоѓа екипата на Реал Мадрид.

Шпанскиот претставник со освојување на челните места во категориите: екипа која освои најмногу купови, екипа која излезе на најмногу натпревари, екипа која постигна најмногу победи и најмногу голови, најдобра екипа на сите времиња ги помина сите ривали.

На второ место на списокот се наоѓа германскиот претставник Баерн Минхен, на трето шпанскиот претставник Барселона.

Екипата на Галатасарај која на списокот на најдобрите на Лигата на шампионите учествува по 26 пат се најде на 23 место на списокот на најуспешните екипи на Европа.Слични вести