Турција европски шампион во екипна конкуренција во таеквондо за жени

На Европското првенство во таеквондо 2019 Г4 Екстра, во италијанскиот град Бари, турските спортистки во таеквондо со вкупно освоени 5 медали од кои 2 златни, 1 сребрен и 2 бронзени, го освоија првото место по бројот на освоени медали

Irem Yaman - Rukiye Yıldırım.jpg
thumbs_b_c_f2cc948acd8d953348a863a00f30cff1.jpg

Турција стана европски шампион во екипна конкуренција во женска конкуренција на Европското првенство во таеквондо Г4 Екстра.

На Европското првенство во таеквондо 2019 Г4 Екстра (2019 G4 Extra European Championships Taekwondo) кое што се одржа во италијанскиот град Бари, а во организација на Европската таеквондо федерација (WTE), турските спортистки во таеквондо со вкупно освоени 5 медали од кои 2 златни, 1 сребрен и 2 бронзени, го освоија првото место по бројот на освоени медали.

На тој начин Турција во екипна конкуренција за жени стана европски шампион, а во генерален пласман го освои третото место во Европа.Слични вести