Турскиот борач Таха Акѓул го освои второто место на СП во Нур-Султан

Таха Акѓул во финалето на Светското првенство во борење слободен стил во категоријата до 125 килограми изгуби од грузискиот борач Гено Петриашвили и освојувајќи го второто место се закити со сребрен медал

1273859
Турскиот борач Таха Акѓул го освои второто место на СП во Нур-Султан

Турскиот борач Таха Акѓул во финалето на Светското првенство во борење за мажи во категоријата до 125 килограми изгуби од грузискиот борач Гено Петриашвили и освојувајќи го второто место се закити со сребрен медал.

На првенството кое што продолжува во главниот град на Казахстан, Нур-Султан, нашиот борач репрезентативец Таха Акѓул на натпреварот за златен медал се појави на душекот против Грузиецот Гено Петриашвили.

Натпреварот во категоријата до 125 килограми заврши со нерешен резултта од 6:6.

Меѓутоа последните поени ги доби грузискиот борач Гено Петриашвили кој стана светски шампион и го освои златниот медал.

Турскиот борач Таха Акѓул пак, освојувајќи го второто место на првенството се закити со сребрен медал.Слични вести