Заврши првото коло на натпревари во Европската лига на УЕФА

Хетафе (Шпанија) – Трабзонспор (Турција): 1-0

1273100
Заврши првото коло на натпревари во Европската лига на УЕФА

Завршија првиот круг на квалификационите натпревари на најзначајната европска фудбалска организација на ниво на клубови.

Нашите претставници во рамките на 24 натпревари што се одржаа во 12 групи не освоија ниту еден поен.

Резултатите од групните натпревари во Европската лига на УЕФА што се одиграа во првото коло се следни:

 

А групата:

АПОЕЛ (Кипарско грчки дел) – Дуделанг (Луксембург): 3:4

Карабах (Азербејџан) – Севиља (Шпанија): 0-3

 

Б групата:

Копенхаген (Данска) – Лугано (Швајцарија): 1-0

Динамо Киев (Уркаина) – Малме (Шведска): 1-0

 

Ц групата:

Басел (Швајцарија) – Краснодар (Русија): 5-0

Хетафе (Шпанија) – Трабзонспор (Турција): 1-0

 

Д групата:

ЛАСК (Австрија) – Розенборг (Норвешка): 1-0

ПСВ (Холандија) – Розенборг: 1-0

 

Е групата:

Клуж (Романија) – Лацио (Италија): 2-1

Рен (Франција) – Селтик (Шкотска): 1-1

 

Ф групата:

Стандард Лиеж (Белгија) – Виторија (Португалија): 2-0

Ајнтрахт Франкфурт (Германија) – Арсенал (Англија): 0-3

 

Г групата:

Ренџерс (Шкотска) – Фејенорд (Холандија): 1-0

Порто (Португалија) – Јанг Бојс: 2-1

 

Х групата:

Еспањол (Шпанија) – Ференцварош (Унгарија): 1-1

Лудагоец (Бугарија) – ЦСКА Москва (Русија): 5-1

 

И групата:

Волфзбург (Германија) – Олександрија (Украина): 3-1

Гент (Белгија) – Сен-ЕТјен: 3-2

 

Ј групата:

Борусија Дортмунд (Германија) – Волфсбергер (Австрија): 0-4

Рома (Италија) – Медипол Башакшехир (Турција): 4-0

 

К групата:

Волверххамптон Вандерес (Англија) – Брага (Португалија): 0-1

Слован Братислава (Словачка) – Бешикташ: 4-2

 

Л групата:

Манчестер Јунајтед (Англија) – Астана (Ксзахстан): 1-0

Партизан (Србија) – АЗ Алкмар (Холандија): 2-2Слични вести