Турскиот борач Риза Кајаалп по четврти пат Светски шампион

Турскиот борач во грчко-римски стил Риза Кајаалп во финалето на Светското првенство во борење во категоријата до 130 килограми го победи Кубанецот Оскар Пино Хинд и освојувајќи го златниот медал по четврти пат стана светски шампион

1271334
Турскиот борач Риза Кајаалп по четврти пат Светски шампион

Турскиот борач репрезентативец Риза Кајаалп на Светското првенство во борење што се одржува во Казахстан го освои златниот медал и по четврти пат стана светски шампион.

На четвртиот ден од првенството во главниот град на Казахстан, Нур-Султан, нашиот борач репрезентативец во грчко-римски стил Риза Кајаалп во финалето во категоријата до 130 килограми се бореше против Кубанецот Оскар Пино Хиндс.

На последниот меч од денот го Барис Арена Кајаалп го победи својот кубански противник со резултат од 3:1 и го освои златниот медал на првенството.

Риза Кајаалп ги победи со ист резултат од 4:0 чилеанскиот борач од кубански потекло Јасмани Акоста Фернандез кој го освои третото место на претходното Светско првенство и кинескиот борач Лингзе Менги, по што се пласира во четвртфиналето. 

Во четвртфиналето го победи Грузиецот Лакоби Кажиа со 5:1, а во полуфиналето извојува победа над Германецот Едуард Поп со 4:1.

Турскиот борач репрезентативец Риза Кајаалп досега има освоено златни медали на Светските првенства во 2011, 2015 и 2017 година. 

На тој начин Кајаалп по четврти пат стана светски шампион.

Во меѓувреме, претседателот Реџеп Тајјип Ердоган му честита на Риза Кајаалп за освоениот златен медал на Светското првенство во борење во Казахстан.Слични вести