Шпанија Светски шампион во кошарка

Шпанија во финалето на Светското кошаркарско првенство ја победи Аргентина со убедлив резултат од 95:75 и стана светски шампион

1269848
Шпанија Светски шампион во кошарка
2019-09-15T142843Z_1784745025_RC16DB66A760_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T140650Z_2025934788_RC1518ACD9C0_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T133208Z_1065763168_UP1EF9F11LK44_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T152657Z_185000860_UP1EF9F16WW5R_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG
2019-09-15T153029Z_1469386081_UP1EF9F172T5V_RTRMADP_3_BASKETBALL-WORLDCUP-ARG-ESP.JPG

Во финалето на Светското кошаркарско првенство чиј домаќин беше Народна Република Кина, играа Шпанија и Аргентина.

Шпанија на почетокот на мечот долови предност. 

Матадорите не ја изгубија оваа предност и постојано беа во водство до крајот на натпреварот, така што го победија својот противник Аргентина со убедлив резултат од 95:75.

На тој начин Шпанија по 2006 година, по втор пат стана светски шампион и го освои пехарот.

Шпанскиот кошаркарски репрезентативец Рики Рубио натпреварот го заврши со 20 постигнати коша и беше избран за највреден играч и на финалето и на првенството. 

Српскиот кошаркарски репрезентативец Богдан Богдановиќ пак, беше најпрецизен играч на Светското првенство.Слични вести