Финалниот натпревар за трофејот на Лигата Европа ќе се игра вечер во Баку

Натпреварот меѓи ривалите Челси и Арсенал ќе започне во 22.00 часот

1210525
Финалниот натпревар за трофејот на Лигата Европа ќе се игра вечер во Баку
thumbs_b_c_b1ab69db97545241c1245920c548a4d9.jpg

На денешниот финален натпревар за Купот на Лигата Европа на УЕФА во Баку ќе се натпреваруваат две британски екипи. Тоа се Челси и Арсенал. Натпреварот ќе започне во 22.00 часот според турско време ма Олимпискиот стадион во Баку.

Натпреварот ќе се емитува во живо од страна на ТВ-канал beIN Sports.

Главен судија на натпреварот е Италијанецот Џанлука Рочи, а негови помошници се Филипо Мели и Лоренцо Манганели.

Четврт судија на натпреварот е Даниеле Орсато.

Селекторот на Челси, Маурицио Сари на прес конференцијата пред натпреварот рече дека сакаат да се вратат со пехар.

Покрај тоа што на натпреварот се очекува помал број на навивачи на Челси, селекторот Сари рече дека оскатеноста на Нголо Канте претставува голема загуба за екипата.

Селекторот на Арсенал Емери истакна дека голема доверба во екипата.

Ние придаваме големо значење на финалниот натпревар и свесни сме за нашата одговорност, рече Емери потенцирајќи дека основната цел им е да играат добро, да уживаат во натпреварот и да го освојат купот. На натпреварот ќе играме со висок елан, рече Емери.Слични вести