Ипек Сојлу го освои турнирот во Тајланд во двојки вреден 25.000 долари

Турската тенисерка Ипек Сојлу заедно со бугарската тенисерка Александрина Најденова го освои турнирот во Тајланд во двојки вреден 25.000 долари

1208182
Ипек Сојлу го освои турнирот во Тајланд во двојки вреден 25.000 долари

Турската тенисерка Ипек Сојлу со својата бугарска партнерка Александрина Најденова на турнирот во Тајланд во организација на Меѓународната тениска федерација (ИТФ) ја освои шампионската титула во двојки.

Двојката Ипек-Најденова во финалето на турнирот за жени со награда од 25 илјади долари што се одржа во градот Нонтхабури во Тајланд играше против јапонската двојка Харука Кажи-Риса Озаки. 

Ипек Сојлу и Александрина Најденова мечот го добија со резултат од 2:0 и тоа 6:1 и 6:3 во сетови. 

На тој начин со оваа извојувана победа двојката Ипек Сојлу-Александрина Најденова ја освои шампионската титула на турнирот вреден 25 илјади долари.Слични вести