Галатасарај го совлада Башакшехирспор и се стекна со шампионската титула

Со оваа победа Галатасарј ја освои 22-та шампионска титула во историјата

1204294
Галатасарај го совлада Башакшехирспор и се стекна со шампионската титула
FOTO_18494723_190520192002300000_R_SPO_20190519000000_aa-picture-20190519-18494723.jpg
FOTO_18494726_190520192002300000_R_SPO_20190519000000_aa-picture-20190519-18494726.jpg
FOTO_18494730_190520192002300000_R_SPO_20190519000000_aa-picture-20190519-18494730.jpg
FOTO_18494946_190520192028440000_R_SPO_20190519000000_aa-picture-20190519-18494946.jpg

Галатасарај го совлада Башакшехирспор и се стекна со шампионската титула.

Лидерот на 33-то коло на турската фудбалска Супер лига Спор Тото на натпреварот во гости со второпласираниот Башакшехирспор извојува победа од 2-1 и ја прогласи шампионската титула.

Со оваа победа Галатасарј ја освои 22-та шампионска титула во историјата.

Головите за Галатасарај на натпреварот којшто се одигра на стадионот Турк Телеком во 47 и 64-та минута ги постигнаа Фегули и Онјекуру, а единствениот гол за Башакшехирспор го постигна Бајиќ.

Галатасарај со овој резултат бројот на бодовите во 33-то коло го зголеми на 69 и се седна на лидерската позиција на која минатата недела се наоѓаше со предност и ја освои шампионската титула 2018-2019.

Башакшехирспор по поразот од 2-1 остана на 66 бодови.Слични вести