Турскиот борач Таха Акѓул по седми пат европски шампион

Турскиот борач Таха Акѓул на Европското првенство во борење во категоријата до 125 килограми во слободен стил во финалето го победи својот грузиски противник Гено Петриашвили и по седми пат стана европски шампион

1180983
Турскиот борач Таха Акѓул по седми пат европски шампион

Турскиот борач репрезентативец Таха Акѓул на Европското првенство во борење што се одржува во главниот ргад на Романија, Букурешт, во категоријата до 125 килограми слободен стил стана европски шампион и се закати со златен медал.

Таха Акѓул кој на првенството се натпреварува во категоријата до 125 килограми во слободен стил во финалето го победи својот грузиски противник Гено Петриашвили со резултат од 7:0.

На тој начин Таха Акѓул стана европски шампион по седми пат и фрли потпис на еден значаен успех.

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган го побара по телефон турскиот борач Таха Акѓул и му честита за овој постигнат голем успех.Слични вести