Триумф на турската тенисерка Ипек Сојлу на турнирот во Шарм ел Шеик, во Египет

Турската тенисерка Ипек Сојлу која на турнирот во Шарм ел Шеик во Египет во женска поединечна конкуренција играше како втора насителка, во финалето ја победи белгиската тенисерка Магали Кемпен со 2:0 (7:6 и 6:4 во сетови)

1178639
Триумф на турската тенисерка Ипек Сојлу на турнирот во Шарм ел Шеик, во Египет

Турската тенисерка репрезентативка Ипек Сојлу на турнирот со награда од 15 илјади долари што се одржа во градот Шарм ел Шеик во Египет го освои првото место и стана шампионка во поединечна конкуренција за жени.

Ипек Сојлу која на турнирот во женска поединечна конкуренција беше втора насителка, во финалето играше против белгиската тенисерка Магали Кемпен.

Притоа во финалето турската тенисерка репрезентативка извојува победа со резултат од 2:0, односно 7:6 и 6:4 во сетови, со што стана шампионка на турнирот.

Ипек Сојлу и минатата недела во Египет стана шампионка и тоа и во поединечна конкуренција и во двојки.Слични вести