На турнирот во таеквондо на отворено во САД четворица турски спортисти освоија златни медали

Турција на турнирот во таеквондо на отворено во САД освои четири златни медали од кои еден во женска а три во машка конкуренција

1155910
На турнирот во таеквондо на отворено во САД четворица турски спортисти освоија златни медали

На турнирот во таеквондо на отворено во САД четворица турски спортисти репрезентативци освоија златни медали.

Според објавеното соопштение од Федерацијата за таеквондо на Турција,на организацијата која што продолжува во Лас Вегас се натпреваруваат приближно 2.500 спортисти од над 80 земји.

На турнирот на кој се добиваат поени за Олимписките игри во Токио 2020 година, беа одржани натпреварите во категориите до 63, 80 и 87 килограми за мажи и до 46, 49, 57, 67 и 73 килограми за жени.

Златни медали освоија Хатиџе Кубра Илѓун во категоријата до 57 килограми за жени и Хакан Речбер во категоријата до  63 килограми, Хасан Џан Лазоглу до 87 килограми и Емре Куталмиш Атешли исто така во категоријата до 87 килограми за мажи.Слични вести