Медипол Башакшехир напредува без пораз

Портокалово-сината екипа, екипата на Бурсаспор ја совлада со резултат од 3-0

1152095
Медипол Башакшехир напредува без пораз

Лидерот на 23-то коло на Супер лигата на Турција Медипол Башакшехир на свој терен извојува победа против екипата на Бурсаспор од 3-0 и ја сочува разликата од 6 поени со најблискиот ривал Галатасарај.

Портокалово-сината екипа, екипата на Бурсаспор на стадионот 3. Истанбул Башакшехир Фатих Терим, ја совлада со резултат од 3-0 и тоа со  головите на марцио Мосоро, Един Висча и Демба Ба.

Со овој резултат Медипол Башакшехир го зголеми бројот на поените на 51 и ја сочува разликата од 6 поени со најблискиот противник ГГалатасарај, додека Бурсаспор со 24 поени и голови предност се  на 24 место на табелата.

Како последица на обилните врнежи снег, линиите на теренот не можеа да се видат поради што судијата на натпреварот Халис Озкахја во 21 минута го суспендира натпреварот.

Работниците со лопати ги исчистија линиите од снегот и откако повторно се видоа, судијата го продолжи натпреварот.

На натпреварот меѓу Медипол Башакшехир и Бурсаспос видео асистент системот (ВАР) не функционираше за време на одлуките за офсајт.  Слични вести