Федерер се враќа на турнирите на земјена одлога

Со цел да ја продолжи кариерата, 37 годишниот тенисер две години не излегуваше на турнирите на земјена подлога

1149800
Федерер се враќа на турнирите на земјена одлога

По двогодишна пауза, 7-от рекет на светот швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој е познат по прекарот „Екселенција“ се враќа на турнирите на земјена подлога. Федерер првиот натпревар ќе го одигра на турнирот Мадрид Опен во Мадрид.

Со цел да ја продолжи кариерата, 37 годишниот тенисер две години не излегуваше на турнирите на земјена подлога. Со учеството на турнирот Мадрид Опен ќе ја наруши оваа традиција.

Федерер има 20 гренд слем шампионски титули во кариерата, додека на турнирот Мадрид Опен шампионската титула ја освои во 2006, 2009 и 2012 година.Слични вести