Фенербахче Беко прва екипа со плеј-оф билет во Евролигата Туркиш Ерлајнс

Фенербахче Беко го пречека грчки Панатинаикос и победувајќи го својот противник со резултат од 85:66 на 8 недели пред крајот на сезоната стана прва екипа која се стекна со билет за плеј-оф разигрувањето во Евролигата Туркиш Ерлајнс

1141837
Фенербахче Беко прва екипа со плеј-оф билет во Евролигата Туркиш Ерлајнс

По 22'рото коло од одиграните натпревари во кошаркарската Евролига Туркиш Ерлајнс турскиот претставник Фенерабахче Беко кој се наоѓа на лидерската позиција на табелата го загарантира плеј-офот.

Фенербахче Беко го пречека грчки Панатинаикос и победувајќи го својот противник со резултат од 85:66 на 8 недели пред крајот на сезоната стана прва екипа која се стекна со билет за плеј-оф разигрувањето во Евролигата Туркиш Ерлајнс. 

Со оваа извојувана победа жолто-лилјаковите кошаркари ја добија 19'тата победа и се стекна со титула на екипа која најрано се стекна со билет за плеј-офот.

Еден друг турски претставник во Евролигата Туркиш Ерлајнс Анадолу Ефес го пречека шпански Хербалајф Гран Канарија и го порази својот противник со резултат од 93:74.

Лилјаково-белите кошаркари кои после два порази извојуваа победа досега од вкупно одиграните натпревари извојуваа 14 победи.

Турскиот претставник Дарушшафака Текфен пак кој се наоѓа на последното место на табелата беше поразен во гости и од италијански АХ Армани Ексченџ Олимпиа Милан со резултат од 90:78 со што во оваа сезона го доживеа и својот 19'ти пораз во Евролигата Туркиш Ерлајнс.Слични вести