Анадолу Ефес го победи руски Кимки со 82:71

Турскиот кошаркарски претставник во Евролигата Туркиш Ерлајнс Анадолу Ефес го победи руски Кимки со резултат од 82:71

1124129
Анадолу Ефес го победи руски Кимки со 82:71
FOTO_17353227_100120192127090000_R_SPO_20190110000000_aa-picture-20190110-17353227.jpg
FOTO_17353225_100120192127090000_R_SPO_20190110000000_aa-picture-20190110-17353225.jpg

Анадолу Ефес во 18'сетото коло во Евролигата Туркиш Ерлајнс го порази руски Кимки од Москва.

Лилјаково-бели кошаркари натпреварот го започнаа добро и првата четвртина ја завршија со предност од 23:16.

Во втората четвртина претставникот од Москва никако не можеше да постигне тројки во неколку обиди, но играше организирано во одбрана со што отиде во пресоблекувалната со разлика од само 2 поени, со резултат од 36:34.

Во третата четвртина Анадолу Ефес со постигнати 26 поени и на последната четвртина замина со предност од 62:51.

Лилјаково-белите кошаркари ја зачуваа предноста и во последната четвртина, односно во последните 10 минути и натпреварот го добија со победа од 81:72.

Значајна улога во победата кај Анадолу Ефес одигра Василије Мичиќ кој постигна 16 поени и играше со 8 асистенции.

Со оваа извојувана победа Анадолу Ефес ја извојува својата 12'та победа во Евролигата Туркиш Ерлајнс.

 Слични вести