Фенербахче го продолжува водството во Евролигата Туркиш Ерлајнс

Фенербахче Беко синоќа го порази шпански Баскониа со резултат од 96:87 и го продолжи водството на табелата во Евролигата Туркиш Ерлајнс

1119736
Фенербахче го продолжува водството во Евролигата Туркиш Ерлајнс

Турскиот кошаркарски претставник  во Евролигата Туркиш Ерлајнс Фенербахче Беко во 16'тото коло од натпреварите синоќа го пречека на свој терен шпански Баскониа со резултат од 96:87 со што го зачува водството на табелата.

Со овој резултат жолто-лилјаковите кошаркари 12'ти пат по ред и вкупно 15'ти пат извојуваа победа. Шпанскиот претставник Баскониа пак го доживеа 9'от пораз.

Фенербахче Беко во првата четвртина од натпреварот премина во водство од 27:25.

Втората четвртина заврши со резултат од 48:41 за жолто-лилјаковата екипа.

На крајот на третата четвртина резултатот беше 75:65, а финалната четвртина и натпреварот заврши со резултат од 96:87.Слични вести