Турската спортистка во таеквандо Нур Татар Аскари освои сребрен медал во Кина

Турската спортистка во таеквандо Нур Татар Аскари на последниот ден на финалето на Грен Слем што се одржа во кинескиот град Вукси во категоријата до 67 килограми го освои второто место и се зактии со сребрен медал

1108000
Турската спортистка во таеквандо Нур Татар Аскари освои сребрен медал во Кина

Турската спортистка во таеквандо Нур Татар Аскари во категоријата до 67 килограми на финалето на Грен Слем што се одржа во Кина освои сребрен медал.

На последниот ден од организацијата во градот Вукси Нур Татар Аскари во финалето се сретна со британската спортистка Лорен Вилијамс.

Нур Татар загуби од својата противничка и освојувајќи го второто место се закити со сребрен медал.

На тој начин Турција на оваа организација на која учествуваше со 7 спортисти освои само еден медал.

Претседателот на Федерацијата во таеквандо на Турција Метин Шахин и честита на Нур Татар Аскари за освоениот сребрен медал.

 Слични вести