Турција на крајот на третиот ден на ЕП во таеквондо за јуниори во Полска освои 3 медали

На Европското првенство во таеквондо за јуниори во главниот град на Полска Варшава турските спортисти на крајот на третиот освоија 3 медали и тоа еден златен, еден сребрен и еден бронзен

1085743

На Европското првенство во таеквондо за јуниори во Полска турскиот репрезентативец Емре Куталмиш Атешли во категоријата над 87 килограми за мажи го освои првото место и се закити со златен медал.

На првенството кое продолжува во главниот град на Полска Варшава турските спортисти на крајот на третиот освоија 3 медали и тоа еден златен, еден сребрен и еден бронзен.

Емре Куталмиш Атешли во категоријата над 87 килограми за мажи освои златен медал, а Мехмет Кани Полат во категоријата до 68 килограми освои сребрен медал.

Третиот медал за Турција на крајот на денот пристигна од Тугба Јилмаз во категоријата до 57 килограми за жени која го освои третото место и се закити со бронзен медал.

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган му испрати телеграма со честитка на Емре Куталмиш Атешли кој во категоријата над 87 килограми за мажи освои златен медал на првенството.