Историски успех на Турција на Светското сениорско првенство во џудо во Баку, Азербејџан

Нашата земја по пауза од 17 години ја доживеа радоста од освојување на медал на Светското сениорско првенство во џудо во Баку, Азербејџан на кое освои бронзен медал со џудистот Ведат Албајрак

1055879
Историски успех на Турција на Светското сениорско првенство во џудо во Баку, Азербејџан

Турција фрли потпис на историски успех во џудо.

Нашата земја по пауза од 17 години ја доживеа радоста од освојување на медал на Светското сениорско првенство во џудо.

На првенството кое се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку турскиот џудист во категоријата до 81 килограм Ведат Албајрак кој излезе на татами освои бронзен медал.

Нашиот спортист џудист го победи својот полски противник со ипон и се искачи на третата позиција на пиедесталот.

Овој освен медал истовремено и донесе на Турција и еден историски супех.

Имено, Турција со овој успех по изминати 17 години ја доживеа радоста за освојување медал на Светското сениорско првенство во џудо.

Турција својот последен успех го постигна на Светското сениорско првенство во џудо во 2001 година кога нашиот џудист Селим татароглу освои сребрен медал.

 Слични вести