Во финалето на Дејвис купот ќе играат Франција и Хрватска

Хрватскиот рекет Борна Чориќ на натпреварот во Задар извојува победа над Френсис Тиафо

1050688
Во финалето на Дејвис купот ќе играат Франција и Хрватска

Организацијата на тениските натпревари продолжи со возбудувањето на полуфиналните натпревари на Дејвис купот на ниво на репрезентации.

По Франција, името на втората репрезентација која што требаше да излезе на финалниот натпревар беше определено со серијата меѓу Хрватска и САД.

Хрватскиот рекет Борна Чориќ на натпреварот во Задар извојува победа над Френсис Тиафо во петте сетови и на тој начин ја пласира земјата во финалето.

По победата над САД, Хрватска го забележа своето име на финалниот натпревар на Дејвис купот.

По натпреварот, хрватската екипа и навивачите многу се израдуваа на победата.

Финалниот натпревар меѓу репрезентациите на Хрватска и Франција на 106-от Дејвис куп ќе се одржат од 23 до 25 ноември во Франција.Слични вести