Турција за квалификациите за СП во кошарка 2019 вечерва игра против Црна Гора

Кошаркарскиот натпревар помеѓу Турција и Црна Гора во Првата група од второто коло од европските квалификации за Светското првенство во 2019 ќе се одигра во Спортската сала Анкара и ќе започне во 20:00 часот според турско време

1049509
Турција за квалификациите за СП во кошарка 2019 вечерва игра против Црна Гора

Турската машка кошаркарска репрезентација на првиот натпревар во Првата група од второто коло од европските квалификации за Светското првенство во 2019 во Кина (ФИБА 2019),  вечерва играат против Црна Гора.

Овој значаен натпревар ќе се одигра во Спортската сала Анкара и ќе започне во 20:00 часот според турско време.

Турските кошаркари на претходните 6 одиграни натпревари во групата „Б“ од првото коло на елиминациите победи на 4 натпревари и со освоени 10 поени и предност по бројот на постигнати кошеви се пласираа во второто коло.

Турција во второто коло од елиминациите се наоѓа во Првата група каде што игра против Шпанија, Летонија, Црна Гора, Украина и Словенија.Слични вести