Турската машка кошаркарска репрезентација утре вечер ќе игра против Црна Гора

Турција утре вечер во 20:00 часот според турско време во Спортската сала Анкара ќе игра против Црна Гора во Првата група од второто коло од европските квалификации за Светскиот куп ФИБА 2019

1048742
Турската машка кошаркарска репрезентација утре вечер ќе игра против Црна Гора

Турската машка кошаркарска репрезентација на првиот натпревар во Првата група од второто коло од европските квалификации за Светскиот куп ФИБА 2019 утре вечер ќе играат против Црна Гора.

Натпреварот ќе се одигра во Спортската сала Анкара и ќе започне во 20:00 часот според турско време.

Турските кошаркари на претходните 6 одиграни натпревари во групата „Б“ од првото коло на елиминациите победи на 4 натпревари и со освоени 10 поени и предност по бројот на постигнати кошеви се пласира во второто коло.

Турција во второто коло од елиминациите се наоѓа во Првата група каде што игра против Шпанија, Летонија, Црна Гора, Украина и Словенија.

Турските кошаркари во својата група по утрешниот натпревар со Црна Гора дома, на 17 септември ќе играат во гости против Словенија, на 29 ноември дома против Шпанија, на 2 декември во гости против Црна Гора, на 22 февруари дома против Словенија и на 25 февруари во гости против Шпанија.

Доколку Турција во својата група се пласира меѓу првите три репрезентации ќе се стекне сио право на учество на Светскиот купа на ФИБА 2019 што ќе се одржи од 31 август до 15 септември 2019 година во Кина.Слични вести