Турција во Лигата на нациите на УЕФА поразена дома од Русија со 1:2

Турција во Лигата „Б“ од Втората група на новото фудбалско натпрварување Лигата на Нацитте на УЕФА изгуби дома од Русија со резултат од 1:2

1045668
Турција во Лигата на нациите на УЕФА поразена дома од Русија со 1:2
turkiye-rusya maci3.jpg
turkiye-rusya maci2.jpg
turkiye-rusya maci1.jpg

Синоќа Турција во рамките на Лигата на нациите на УЕФА во Лигата „Б“ од Втората група играше против Русија.

Натпреварот се одигра на стадионот во градот Трабзон, а беше емитуван во живо на екраните на Турската државна радио и телевизија ТРТ 1.

Во 13-тата минута од натпреварот со голот на Черишев Русија премина во водство од 1:0.

Во 41-та минута пак Турција со голот на Сердар Азиз изедначи на 1:1.

На тој начин првото полувреме заврши со нерешен резултат од 1:1.

Во второто полувреме пак во 49-тата минута од натпреварот гостинската репрезентација Русија премина во водство од 2:1.

Во последните минути Турција играше добро, но не успеа да го изедначи резлтатот.Слични вести