Познати противниците на Бешикташ и Башакшехир во УЕФА Европа Лигата

Турскиот фудбалски прволигаш Бешикташ во третото квалификациско коло во УЕФА Европа Лигата ќе игра против австриската екипа ЛАСК Линз, а Башакшехир ќе игра против англиски Бурнлеј

1026890
Познати противниците на Бешикташ и Башакшехир во УЕФА Европа Лигата

Турскиот фудбалски прволигаш Бешикташ во третото квалификациско коло во УЕФА Европа Лигата ќе игра против австриската екипа ЛАСК Линз.

Доколку Бешикташ го помине и ова коло ќе игра против победникот од натпреварот помеѓу Нордсјаеланд (Данска) и Партизан (Србија).

Еден друг турски претставник Башакшехир пак во третото квалификационо коло во УЕФА Европа Лигата ќе игра против англиски Бурнлеј. 

Доколку Башакшехир успее да го елиминира Бурнлеј во плеј-оф нетпреварот од УЕФА Европа Лигата ќе игра со победникот од мечот Олимпијакос (Грција) - Луцерн (Швајцарија).

Првите плеј-оф натпревари во УЕФА Европа Лигата ќе се одиграат на 23 август, а реванш натпреварите на 30 август.Слични вести