Симона Халеп се пласираше во финалето на тенискиот турнир во Рим

Халеп финалниот натпревар ќе го одигра против украинската противничка Елина Свитолина

975014
Симона Халеп се пласираше во финалето на тенискиот турнир во Рим

Тенискиот рекет број еден во жени Симона Халеп на тенискиот турнир во Рим ја совлада противничката Мариа Шарапова и се пласираше во финалето.

На турнирот во Рим кој се игра на земјен терен, романската тенисерка Симона Халеп на полуфиналниот натпревар играше против руската противничка Шарапова.

Халеп покрај тоа што на првиот сет против Мариа Шарапова која што сезонава покажа најдобар перформанс на турнирот и беше поразена со 6-4, со победата во вториот и третиот сет од 6-1 и 6-4 ја совлада противничката со 2-1.

26 годишната Халеп финалниот натпревар ќе го одигра против украинската противничка Елина Свитолина.Слични вести