Претседателот Ердоган и честиташе на Дениз Селин Унлудаг која освои златен медал во мечување

Мечувалката Унлудаг е првата Турчинка која освои златен медал во мечување

923740
Претседателот Ердоган и честиташе на Дениз Селин Унлудаг која освои златен медал во мечување

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган и честиташе на Дениз Селин Унлудаг која освои златен медал во мечување на Европското првенство во кадети и млади.

Во писменото соопштение кое беше објавено од страна на прес центарот на канцеларијата на претседателот беше истакнато дека претседателот Ердоган на мечувалката Унлудаг и испрати телеграма со честитки по повод златниот медал што го освои на Европското првенство во мечување во категоријата кадети и млади.

На првенството што се одржа во рускиот град Сочи, Унлудаг по период од 95 години и првиот златен медал што го освои мечувалецот Ибрахим Ахмед Аџар е втор златен медал што го освои во историјата на Турција, а прв во женска категорија и на тој начин своето име го забележа со златни букви.Слични вести