Турската фудбалска репрезентација на лица со ампутирани екстремитети стана европски шампион

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган по телефон им ја честиташе шампионската титула на репрезентативците

823631
Турската фудбалска репрезентација на лица со ампутирани екстремитети стана европски шампион

Турската фудбалска репрезентација на лица со ампутирани екстремитети на финалниот натпревар на Европското првенство што се одржа под покровителство на Европската фудбалска федерација на лица со ампутирани екстремитети во Турција ја совлада репрезентацијата на Британија со резултат од 2-1.

Турските фудбалери со последната свирка на судијата не можеа да ги запрат солзите радосници на крајот на натпреварот.

Репрезентативците со турски знамиња во рацете ги поздравија гледачите на трибините и со овации пееја маршеви.

Златните медали и пехарот на репрезентативците им ги додели министерот за младина и спорт Осман Ашкин Бак.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган по телефон им ја честиташе шампионската титула на репрезентативците кои го освоија Европското фудбалско првенство за лица со ампутирани екстремитети.Слични вести