Турската кошаркарска репрезентација ја победи Белгија со 78-65

Турските кошаркари на 4 натпревари извојуваа 2 победи и се пласираа во 16 коло на квалификациите

801884
Турската кошаркарска репрезентација ја победи Белгија со 78-65

Во рамките на квалификационите натпревари за Европското кошаркарско првенство 2017 во Д групата, Турската кошаркарска репрезентација на четвртиот натпревар ја совлада репрезентацијата на Белгија со 78-65.

Турските кошаркари на 4 натпревари извојуваа 2 победи и се пласираа во 16 коло на квалификациите. Пласирањето на Русија, Србија, Летонија и Турција по четвртите натпревари во 16 круг, Белгија и Велика Британија беа елиминирани од натамошните квалификации.

Турската кошаркарска репрезентација последниот натпревар во Д групата ќе го одигра на 7 септември четврток против Летонија.

Доколку турските репрезентативци извојуваат победа на овој натпревар, квалификационото коло ќе го завршат на трето место во групата.Слични вести